Rakovina krčka maternice

Rakovine krčka maternice sa dá účinnou prevenciou úplne predísť

Jedno z HPV ochorení, karcinóm krčka maternice, je po rakovine prsníka najčastejšou onkologickou príčinou úmrtí žien. V Českej republike sa táto choroba ročne diagnostikuje približne u 1100 žien a takmer polovica z nich umiera. Pritom ide o ochorenie, ktorému sa dá úplne predísť.

Výskyt rakoviny krčka maternice

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším smrteľným onkologickým ochorením žien v plodnom veku. Podľa lekárov z HPV College sú dôvody v nízkej miere prevencie. Iba približne 50 percent žien pravidelne chodí na gynekologické prehliadky. V západnej Európe ochorie na rakovinu krčka maternice 10 žien zo 100 tisíc.  Hoci je skríning (t. j. vyhľadávanie skorých štádií ochorenia) plne hradený zdravotnými poisťovňami, pravidelne navštevuje gynekológa len veľmi malé percento žien v reprodukčnom veku. Väčšina nádorov krčka maternice sa vyskytuje u žien, ktoré prevenciu zanedbali. Ochorenie spôsobuje nielen zdravotnú, ale aj psychickú a ekonomickú záťaž, zasahuje do života ženy, ovplyvňuje rodinné i sociálne väzby. Dôvodom, pre ktorý mnoho žien vyšetrenie odkladá, bývajú aj obavy z výsledkov.

Prevencia

Preventívne prehliadky u gynekológa

Ženy na Slovensku majú hradené každoročné gynekologické prehliadky, v rámci ktorých sa vykonáva ster z krčka maternice. Ten včas odhalí zmeny na krčku maternice, ktoré by mohli časom vyústiť do nádoru.

Očkovanie proti HPV

Ďalším nástrojom prevencie je očkovanie proti ľudským papilomavírusom (HPV), ktoré sa odporúča vykonať pred začatím sexuálneho života – teda okolo trinásteho roku veku. Ale aj ženy, ktoré už žijú sexuálnym životom, sa môžu nechať proti HPV očkovať. Očkovanie sa odporúča aj ženám po konizácii krčka maternice.

HPV testy

Modernou metódou a doplnkom prevencie rakoviny krčka maternice pre ženy nad 30 rokov je testovanie na vysokorizikové typy HPV, ktoré spôsobujú väčšinu prípadov tohto typu rakoviny. Test odhalí, či má žena zvýšené riziko rozvoja ochorenia alebo či bude počas nasledujúcich 3 – 5 rokov mimo rizika rozvoja ochorenia.

Konizácia krčka maternice

Ak sú diagnostikované zmeny na krčku maternice, ktoré treba ošetriť, vykonáva sa tzv. konizácia krčka maternice. Konizácia je odstránenie kužeľa tkaniva z krčka maternice. Tvar tohto kužeľa je daný rozsahom zmien na hrdle maternice. Dobre a šetrne vykonaná konizácia odstráni bunky infikované HPV a ponechá zdravé tkanivo. Súčasne šetrí strómu maternice, aby aby sa v tehotenstve neoslabila a nehrozil predčasný pôrod. Tento výkon možno urobiť skalpelom, laserom alebo vysokoodporovým drôtikom (LOOP, LLETZ). Konizáciu krčka maternice možno vykonávať ambulantne, keď môže ísť pacientka domov v deň samotného zákroku. Po výkone sa krček hojí približne 6 týždňov. V priebehu hojenia môžu ochranné procesy vypudiť infekciu HPV z organizmu. Ženám po konizácii sa odporúča očkovanie proti HPV, ktoré dokáže zvýšiť imunitu tak, že riziko návratu choroby sa významne zníži.

 

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE