OCHORENIA

 

Zhubné ochorenia – rakovina

HPV nespôsobuje len rakovinu krčka maternice

Onkogénne typy HPV môžu viesť k rozvoju rakoviny u žien i mužov. Najznámejšia z nich je rakovina krčka maternice. Karcinóm krčka maternice však nie je jediné ochorenie, ktoré súvisí s HPV infekciou. Ľudské papilomavírusy napadajú rôzne miesta tela a u oboch pohlaví môžu viesť k rozvoju vážnych ochorení.

Karcinóm krčka maternice – rakovina krčka maternice

U žien ide po rakovine prsníka o druhý najčastejší typ rakoviny. Veľmi často napadá ženy v produktívnom veku a okrem ohrozenia života prináša veľkú psychickú aj fyzickú záťaž. Toto nádorové ochorenie vzniká priemerne 15 rokov od infekcie vysoko rizikovými typmi HPV. Táto infekcia prebieha bez príznakov a väčšinou po čase odznie. Ale ak sa tak nestane a infekcia v tele pretrváva, môže dôjsť k abnormálnym zmenám na krčku maternice (lézie). Niektoré lézie sa sami zahoja, ale niektoré sa vyvinú do prekancerózy (predrakovinové zmeny) a následne do rakoviny krčka maternice. Tá sa prejavuje krvácaním po styku, bolesťami v chrbte a podbrušku a krvavými výtokmi.

Karcinóm vulvy (vonkajších rodidiel) a vagíny (pošvy)

Aj keď ide o choroby s nižším výskytom než karcinóm krčka maternice, na rozdiel od neho v súčasnosti neexistuje žiadny skríningový systém. Diagnostika týchto karcinómov je pomerne náročná, a tak ich odhalenie býva neskoré. Pri oboch týchto nádoroch je narušenie ďalšieho sexuálneho života veľmi významné.

Karcinóm oblasti hlavy a krku

Toto pomenovanie zahŕňa predovšetkým zhubné (malígne) nádory, vychádzajúce zo sliznice horných dýchacích a hltacích ciest. V celosvetovom meradle ide o 5. najčastejšie zhubné nádory. Karcinómy tejto oblasti vznikajú obyčajne následkom poškodenia sliznice fajčením cigariet, fajok alebo žuvaním tabaku, ale niektoré prípady súvisia práve s infekciou HPV. A podľa odborníkov počet karcinómov v oblasti hlavy a krku, ktoré súvisia s infekciou HPV, dramaticky stúpa.

Rakovina análneho otvoru

Okolo 60 % prípadov rakoviny análneho otvoru je spôsobených infekciou HPV. Riziko zvyšuje análny styk. Počet prípadov HPV karcinómov v oblastí konečníka celosvetovo stúpa.

Rakovina penisu

Zriedkavejší karcinóm, ktorý postihuje mužov.

 

Nezhubné ochorenie

Nezhubné, ale veľmi nepríjemné a frustrujúce ochorenia

Genitálne bradavice
Kondylómy – anogenitálne bradavice

Ide o nezhubné útvary na genitáliách, ktoré vznikajú už niekoľko mesiacov po infekcii HPV a napadajú ženy aj mužov. Ide o veľmi nepríjemné a frustrujúce ochorenie, ktoré sa bohužiaľ aj po vyliečení veľmi často vracia. Genitálne bradavice sa stávajú čoraz väčším zdravotným problémom. Ich výskyt v poslednej dekáde dramaticky vzrástol, a to najmä u mladých ľudí. Zo sledovania výskytu tohto ochorenia, ktoré sa realizuje napríklad vo Veľkej Británii, vyplýva, že počet prípadov výskytu genitálnych bradavíc sa od roku 1972 do roku 2006 zvýšil viac ako päťkrát, a to s najväčšou prevalenciou u mladých ľudí vo veku medzi 16. a 24. rokom. Najrozsiahlejšia štúdia z roku 2007 ukázala, že genitálne bradavice sa objavia u 1 z 10 žien do veku 45 rokov. Výskyt ochorenia preukázala aj štúdia z Českej republiky.

Cervikálne lézie – cervikálna intraepiteliálna neoplázia

Tieto lézie krčku maternice vznikajú po infekcii HPV v priebehu niekoľkých rokov. Môžu sa prejavovať krvácaním po styku alebo chronickým výtokom. Pozvoľna rastú a tie, ktoré spôsobujú vysoko rizikové HPV typy, sa môžu postupne zmeniť na nádor krčka maternice. Na druhej strane, časť z nich, najmä u mladých dievčat, sa môže zahojiť bez liečby. Overenie charakteru týchto zmien je možné kombináciou cytologického vyšetrenia (vyšetrenie buniek steru z povrchu krčka maternice) a kolposkopie (špeciálneho zobrazenia krčka maternice pod mikroskopom s veľkou ohniskovou vzdialenosťou).
V prípade niektorých zmien na krčku maternice sa vykonáva konizácia.

Papilomatóza hrtana

Pre ochorenie je charakteristické prerastanie bradavičnatých papilomových výrastkov v oblasti hrtana a hlasiviek. Spôsobuje ťažké poruchy hlasu od chrapľavosti až po úplnú stratu hlasu. Zároveň papilomové hmoty v hrtane pôsobia ako cudzie teleso v krku. Môžu byť príčinou poruchy dýchania a pocitu dusenia. Presné údaje o výskyte ochorenia v SR nie sú známe, pretože toto ochorenie nepodlieha povinnému hláseniu. Zdroje z USA a Dánska uvádzajú 4,5 prípadov na 100 000 obyvateľov u detí a 2 prípady na 100 000 obyvateľov u dospelých. Podľa našich skúseností však každoročne stúpa.


Rekurentná respiračná papilomatóza

HPV ochorenie, ktoré vznikne na základe prenosu HPV infekcie z matky na dieťa pri pôrode. Ochorenie má podobný priebeh ako papilomatóza hrtana a novorodenec musí podstupovať operačné zákroky v celkovej anestézii.

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE