O HPV

 

Čo je HPV

HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia.

Približne 630 miliónov ľudí na celom svete je teraz nakazených ľudským papilomavírusom. Pred dosiahnutím 50. roku veku sa genitálne HPV infekcie objavia u 80 % žien a najmenej u 50 % mužov. Väčšina typov vírusu HPV spontánne vymizne bez badateľných následkov. Ak však k tomu nedôjde, infekcia môže viesť k rozvoju mnohých ochorení, ktoré napadajú rôzne miesta tela.

Ľudský papilomavírus (HPV z angl. human papillomavirus) je vírus z rodiny Papillomavirus a podobne, ako všetky vírusy z tejto skupiny, napáda kožu a sliznicu ľudských buniek, človek je jeho jediným prenášačom.

Zdokumentovaných je viac než 100 typov. Z pohľadu ľudského zdravia má význam 40 typov, ktoré infikujú epitel kože a slizníc, najmä oblasť genitálií a konečníka. Tie označujeme ako ľudské papilomavírusy.

 

Typy HPV

Typy HPV infekcie rozlišujeme podľa toho, či môžu spôsobiť rakovinu.

Podľa schopnosti vyvolávať v infikovaných bunkách zmeny vedúce k nádorovému bujneniu sa HPV delia na vysoko rizikové (HR = high risk) a nízko rizikové (LR = low risk).
Vysoko rizikové typy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
Nízko rizikové typy 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89

HPV s nízkym rizikom

Nízke riziko znamená, že tieto typy HPV nevyvolávajú nádorové bujnenie, teda nespôsobujú rakovinu. Ochorenia, ktoré spôsobujú, neohrozujú život, ale nemožno v žiadnom prípade tvrdiť, že sú nezávažné. Prinášajú pacientom veľké zdravotné, sociálne a partnerské problémy. Často vyžadujú dlhodobú opakovanú liečbu a operačné zákroky.

Infekcie HPV s nízkym rizikom (najmä typy 6 a 11) spôsobujú genitálne kondylómy (genitálne bradavice), rekurentnú respiračnú papilomatózu a niektoré mierne závažné prednádorové stavy krčka maternice, pošvy (vagíny) a vonkajších rodidiel (vulvy).

HPV s vysokým rizikom

Infekcia týmito typmi HPV spôsobuje nádorové bujnenie a môže viesť k rozvoju rakoviny.

Infekcia HPV s vysokým rizikom (najmä typy 16 a 18) vyvoláva nádorové bujnenie a spôsobuje rakovinu krčka maternice, vonkajších rodidiel (vulvy), pošvy (vagíny), penisu, análneho otvoru a rakovinu v oblasti hlavy a krku.

 

Výskyt HPV

Počas svojho života získa infekciu ľudskými papilomavírusmi až 80 % z nás.

Epidémia

HPV je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia. Svetová zdravotnícka organizácia vzrastajúci výskyt HPV ochorení považuje z epidemiologického hľadiska za závažnejšie než epidémiu HIV.

Komu hrozí riziko

HPV sa týka každého z nás. Najčastejšie sa nakazia ľudia vo veku 18 – 25 rokov, riziko prenosu tejto choroby je však celoživotné. Približne 80 % infikovaných nemá žiadne problémy ani v nasledujúcich rokoch po infekcii, ale u zvyšných 20 %
nakazených dochádza po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch k rozvoju ochorenia. Vývoj od infekcie k nádoru trvá priemerne 15 rokov. Vývoj od infekcie k vzniku genitálnych bradavíc trvá iba 4 mesiace.
Vzhľadom na neustále narastajúci výskyt chorôb, ktoré sú spôsobené HPV infekciou, nadobúda ochrana pred ľudskými papilomavírusmi oveľa väčší význam než dosiaľ.

 

Prenos HPV

Infekcia prebieha bez príznakov, preto sa veľmi rýchlo šíri.

Prenos intímnym kontaktom

HPV sa prenáša hlavne pohlavným stykom alebo prenosom z rúk či úst na pohlavné orgány. Nemusí ísť len o pohlavný styk, k prenosu môže dôjsť aj pri iných nekoitálnych aktivitách (orálnom sexe alebo maznaní). Ani kondóm teda nie je dokonalou ochranou.
Ľudský papilomavírus napáda bunky slizníc a pokožky, a to najčastejšie v oblasti medzi sliznicou a kožou, alebo v oblasti rôznych typov slizníc. Na infekciu je najvnímavejšia oblasť prechodu dlaždicového a cylindrického epitelu (krček maternice, análny otvor, hrtan), kde vírusy infikujú nezrelé bunky, ku ktorým prenikajú cez miniatúrne poranenia.
Vaginálny sex, orálny sex, análny sex, petting, netting (maznanie) – pri všetkých praktikách, ktoré prebiehajú medzi heterosexuálmi aj homosexuálmi, môže dôjsť k prenosu HPV infekcie.

Prenos z dospelého na dieťa

Ako každá pohlavne prenosná choroba má aj HPV infekcia v prípade prenosu pri pôrode vplyv na deti. Prenos HPV v priebehu pôrodu je však vzácny. Ide výhradne o infekciu HPV s nízkym rizikom, u matiek spôsobuje kondylómy, u detí rast papilómov v dýchacích cestách – rekurentnú respiračnú papilomatózu. Podobne ako u dospelých, aj u detí spôsobuje poruchy dýchania zužovaním dýchacích ciest

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE