Prejavy HPV ochorenia

HPV ochorenie je dôležité zachytiť a liečiť včas

HPV infekcia je neliečiteľná. Možno liečiť len jej prejavy, teda HPV ochorenie. Podľa toho, aké tieto prejavy sú a na akom mieste na tele sa objavili, pristupujeme k ich liečbe. Ak máte podozrenie na HPV ochorenie, vždy môžete kontaktovať všeobecného lekára alebo či špecialistu:

Hlava a hrtan

Slizničné zmeny v oblasti úst, zmeny hlasu a trvalé škriabanie v hrdle patria do odboru otorinolaryngológia (ORL)

Anogenitálna oblasť

Výrastky na rodidlách a okolo konečníka možno konzultovať s gynekológom, urológom, príp. proktológom. Najširšie možnosti liečby genitálnych bradavíc majú dermatovenerológovia.

Skoré štádiá

Pri genitálnych bradaviciach spočíva liečba v lokálnom ošetrení alebo chirurgickom odstránení ložiska infikovaných buniek – vypálenie či chemická deštrukcia.
Pri pošve alebo rodidlách vo vyrezaní tkanív sliznice. Včas zachytené nádory krčka maternice a prednádorové zmeny možno ošetriť len konizáciou –odstránením časti krčka maternice.

Tie sú krátke a väčšinou nekomplikované výkony. Rizikom je vysoká pravdepodobnosť, že sa ochorenie znova objaví (rekurencia), a to najmä pri genitálnych bradaviciach.

Pokročilé nálezy na krčku maternice

Pokročilejšie nálezy sa riešia amputáciou krčka maternice, odstránením maternice a jej väzov a panvových uzlín. Pri pokročilých nálezoch, keď nádor opúšťa maternicu a prerastá do okolia, môžeme na zastavenie rastu nádoru použiť ožarovanie. Pri veľkých ohraničených nádoroch na krčku je pred operáciou možné zmenšiť ich pomocou chemoterapie.

Pokročilé nálezy na ďalších miestach na tele

V ďalších lokalizáciách sa prejavy HPV infekcie jednoducho musia vyrezať.

Ako sa vyhnúť opakovaniu HPV ochorenia

Očkovanie je jedinou primárnou prevenciou všetkých lézií spojených s HPV infekciou. Dokáže však aj znížiť percento recidívy (návratu) prejavov infekcie.

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE