LIEČBA

 

HPV ochorenia liečia gynekológovia, onkológovia, dermatovenerológovia, lekári ORL, urológovia a proktológovia. Vyrovnať sa s výraznou záťažou, ktorú HPV ochorenie predstavuje pre mnohých pacientov, pomáhajú pacientom aj psychoterapeuti.

 

Karcinóm hrdla maternice – rakovina krčka maternice

Včas zachytený nádor je možné chirurgicky odstrániť iba s časťou krčka. Pokročilejší nádor už vyžaduje odstránenie celej maternice, väzov, ktoré ju držia v malej panve, prípadne aj okolitých orgánov. Väčšie nádory je pred operáciou nutné zmenšiť chemoterapiou. Rast neoperovateľných nádorov sa snažíme zastaviť ožarovaním. Pokročilý neliečený nádor pripraví ženu o možnosť donosiť vlastné dieťa, ale môže narušiť aj bariéru medzi močovým mechúrom, pošvou a konečníkom tak, že moč a stolica odchádzajú neovládateľne pošvou. Takéto štádiá sú väčšinou dôsledkom zanedbávania gynekologických prehliadok.

 

Karcinóm vulvy (vonkajších rodidiel) a vagíny (pošvy)

Aj keď ide o choroby s nižším výskytom než karcinóm krčka maternice, na rozdiel od neho však v súčasnosti neexistuje žiadny skríningový systém. Diagnostika týchto karcinómov je pomerne náročná, preto ich odhalenie býva často neskoré. Pri oboch týchto nádoroch je narušenie ďalšieho sexuálneho života veľmi významné. Pri karcinóme vonkajších rodidiel je základným liečebným výkonom široká excízia nádoru, alebo až odstránenie vonkajších rodidiel vrátane uzlín. Pri karcinóme pošvy spočíva základná terapia v operatívnom odstránení pošvy.

 

Kondylómy – anogenitálne bradavice

Ide o nezhubné útvary na genitáliách, ktoré vznikajú už niekoľko mesiacov po infekcii HPV. Vznik a rozvoj ochorenia podporuje macerácia, výtok a nedostatočná hygiena. Typicky ružové bradavičky sa rýchlo menia na mäkké, karfiolovité alebo hrebeňovité útvary, často so stopkou so sivobielym povlakom na povrchu. Povlak je tvorený rozpadnutým tkanivom a zapácha.

Samotné kondylómy významne ovplyvňujú sexualitu a sebahodnotenie postihnutého jedinca. Časté návraty ochorenia sú pre pacientky frustrujúce. Kým sa pristúpi k liečbe, je nevyhnutná návšteva lekára. Ten môže ako súčasť vyšetrenia vykonať biopsiu a histologické vyšetrenie z odobratej vzorky tkaniva. U žien potom veľmi často vykonáva tzv. cytologické vyšetrenie, ktorého cieľom je vylúčiť prípadné malígne ochorenie krčka maternice. 

Vhodné je aj vykonanie anamnézy pohlavných chorôb, pretože genitálne bradavice môžu byť len vedľajším nálezom pri vyšetrovaní iných pohlavne prenášaných infekcií. Lekár v prípade potreby odporučí aj vyšetrenie protilátok na prítomnosť infekcie HIV (AIDS).

Súčasná medicína ponúka celý rad možností, ako genitálne bradavice liečiť. Bohužiaľ, žiadna z nich nemá 100 % účinnosť. Ide buď o farmakologickú liečbu (pomocou liekov, mastí), alebo chirurgickú (liečba lokálnou deštrukciou – odstránenie ostrou lyžičkou, odparením laserom či poleptaním). Po odstránení rozsiahlejších bradavíc zostávajú jazvy.

 

Papilomatóza hrtana

Liečba spočíva v chirurgickom odstraňovaní papilomových hmôt z hlasiviek. Pokusy o liečbu virostatikami (liekmi proti vírusom) zlyhávajú. Skúša sa aj imunoterapia, ale bez výraznejšieho efektu.

 

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE