HPV testy

Moderný doplnok prevencie rakoviny krčka maternice.

HPV testovaním zistíte, či je v tele prítomná infekcie HPV. Pozitívny nález neznamená, že určite ochoriete HPV chorobou. Ani negatívny nález neznamená, že ste úplne bez rizika a môžete ignorovať prevenciu HPV ochorení.

O HPV teste

HPV test je nová, moderná automatizovaná metóda, ktorá zisťuje prítomnosť vysoko rizikových typov HPV infekcie. Vďaka analýze DNA zo steru krčka maternice je možné presne určiť prítomnosť vírusu HPV a stanoviť mieru ohrozenia rakovinou. Na rozdiel od tradičnej cytológie tento test umožňuje zistiť prítomnosť infekcie HPV oveľa skôr, než môžu byť v dôsledku jej pôsobenia pozorovateľné prednádorové alebo nádorové zmeny na bunkách krčka maternice.

Pozitívny a negatívny výsledok HPV testu

V prípade, že výsledkom testu je pozitívny nález, znamená to, že je žena infikovaná vysoko rizikovým typom HPV infekcie a môže jej hroziť rakovina. Pozitívny nález neznamená, že žena rakovinu už má, ani to, že ju v budúcnosti bude určite mať. Takýto nález iba vyžaduje častejšie sledovanie, prípadne liečbu podľa toho, ako lekár nález vyhodnotí.
Ak je výsledkom testu negatívny nález, znamená to, že HPV infekcia v tele nebola zistená. Riziko vzniku rakoviny krčka maternice je v horizonte 5 –10 rokov zanedbateľné. Žena by však mala naďalej chodiť ku gynekológovi na pravidelné preventívne prehliadky.

Pre koho je HPV test vhodný?

HPV test je vhodný pre ženy nad 30 rokov, ktoré chcú mať istotu, že nie sú infikované vysoko rizikovým typom vírusu HPV a chcú sa cítiť bezpečne aj v nasledujúcich 3 – 5 rokoch. Odporúča sa tiež ženám mladším ako 30 rokov, ktorých cytologický ster je normálny, ale s výskytom nepravidelností (tzv. ASC-US), ktorých pôvod môže, ale nemusí, byť spôsobený vírusom HPV.

Prepláca HPV test poisťovňa?

Poisťovňa hradí toto vyšetrenie len v prípade pozitívneho cytologického nálezu a na základe odporúčania lekára. Pacientka si však test môže kedykoľvek vyžiadať a uhradiť sama.

Aké testy sú k dispozícii?

Existuje pomerne veľké množstvo HPV testov. Tieto testy pomocou genetických metód hľadajú genetické informácie DNA alebo mRNA ľudských papilomavírusov. Ak sú založené na hľadaní DNA, pri pozitivite ukazujú, že sú vírusy v organizme prítomné. Druhý typ, ktorý je založený na hľadaní mRNA ukazuje, že sa vírusy v organizme množia. Testy vykonáva gynekológ. U mužov môže test vykonať urológ alebo dermatovenerológ. Testy sa vyhodnocujú v špecializovaných laboratóriách.

Ako a kedy sa testy používajú na Slovensku

Pozitivita znamená, že vírus v organizme je. Negativita, že v ňom veľmi pravdepodobne nie je. Až viac ako polročná prítomnosť vírusu znamená, že organizmus infekciu neprekonal sám a hrozí rozvoj chorôb spôsobených HPV. HPV testy sa u nás používajú, aby sme vedeli, ako rýchlo máme ošetrovať prípadné zmeny na krčku maternice. Prítomnosť vírusu vedie v takom prípade k voľbe skoršej a rozsiahlejšej operácie. V niektorých krajinách sa prítomnosť HPV vírusov používa ako základná vyhľadávacia metóda. Žena s pozitívnym výsledkom testu ešte podstúpi cytologickú kontrolu. U nás je toto vyhľadávanie založené práve na cytologickom vyšetrení.

Kedy je HPV test zbytočný?

HPV test je vhodným doplnkom prevencie rakoviny krčka maternice. V iných prípadoch je často zbytočný – vzhľadom na vysoký výskyt infekcie HPV v populácii a súčasne veľkej schopnosti organizmu infekciu spontánne prekonať, je testovanie pri pozitivite sexuálneho partnera alebo napríklad po nechránenom styku s rizikovým partnerom zbytočné. Ak by ste sa nechali v takom prípade otestovať a test bol pozitívny, dôležité je podporiť imunitu, nestresovať sa, nefajčiť, dodržiavať princípy zdravého životného štýlu a dúfať, že telo HPV infekciu prekoná. HPV infekciu nemožno liečiť, liečiť možno iba jej prejavy, teda situácie, keď organizmus HPV infekciu neprekonal a došlo k rozvoju HPV ochorení.

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE