Čo sa deje, keď sa telo infikuje HPV infekciou?

HPV infekcia prebieha bez príznakov, preto sa veľmi rýchlo šíri.

Infekcia ľudským papilomavírusom je veľmi častá – štúdie ukazujú, že 80 % z nás ľudí sa počas života infikuje niektorým typom HPV. Našťastie, väčšina ľudí sa infekcie zbaví vďaka dostatočne silnému imunitnému systému.

Ako sa HPV infekcia šíri?


Podľa našich poznatkov sa ľudské papilomavírusy nešíria ani kvapôčkovou infekciou ako napríklad chrípka, ani špinavými rukami či predmetmi ako rotavírusy.
Na prenos je potrebný tesný dotyk slizníc či pokožky. Ďalej musí byť narušená integrita kože alebo sliznice, teda musia existovať drobné ranky, ktorými vírus do tkaniva vstúpi.
Preto dominuje prenos HPV infekcie pri pohlavnom styku – vaginálnom, orálnom a veľmi často análnom, keď sliznica nie je na také zaobchádzanie pripravená, a tak trhliniek je viac.
Prítomnosť HPV sa však potvrdila aj v análnom otvore žien, ktoré nikdy análny styk nemali. Vírus sa môže šíriť aj v tkanive. Ďalej sú opisované bradavice na tele detí, ktoré sa kúpu so svojimi rodičmi vo vani (nie v bazéne, kde nie je trenie také veľké a v ktorom býva aj pomerne veľa chlóru). Aj prítomnosť HPV vírusov na hlasivkách a v dýchacích cestách potvrdzuje prestup vírusu tkanivom či možnosti prenosu sekrétmi pohlavných orgánov, ak sú dostatočne čerstvé. Zo zaschnutých sekrétov pohlavných orgánov sa HPV už neprenášajú.
HPV sa v organizme nešíri krvou, preto ani u infikovaných osôb nie je vždy možné nájsť protilátky proti vírusom v krvi. Stáva sa tak asi u polovice infikovaných. Preto je po očkovaní dôležitejšia prítomnosť pamäťových buniek, než hladina protilátok.

Prevencia prenosu HPV infekcie


Jedinou možnosťou, ako sa nikdy nestretnúť s HPV infekciou, je vyhnúť sa maznaniu a pohlavnému styku, a to nielen genitogenitálnemu, ale aj orálnemu a análnemu. To však nie je samozrejme racionálny prístup – ďalšou, veľmi účinnou prevenciou, je očkovanie proti HPV. Očkovaním proti HPV je možné úplne obmedziť alebo výrazne znížiť riziko prechodu HPV do perzistentnej infekcie, ktorá vedie k rozvoju HPV ochorení.

Čo sa deje, keď sa HPV infekcia dostane do tela?


Po infekcii nastáva štádium prechodnej infekcie. Imunitný systém bojuje s infekciou a väčšinou vyhrá. Môžeme mu pomôcť tým, že sa vyhneme stresu, nefajčíme a všeobecne podporujeme imunitu.

Aj po získaní infekcie sa môžeme očkovať, ochrana dosahuje menšie percento, ale funguje. Vakcína v takom prípade chráni proti ďalším typom HPV a proti opakovanej infekcii.

Pokiaľ si imunitný systém s HPV infekciou neporadí a infekcia pri low-risk (nízkorizikových) vírusoch je aktívna, dokáže do 3 týždňov až 8 mesiacov (niekedy neskôr), vytvoriť kondylómy (genitálne bradavice).
Pokiaľ infekcia pri vysokorizikových high vírusoch pretrváva viac ako 6 mesiacov, začína sa významne zvyšovať riziko, že v organizme začnú bunkové zmeny, ktoré povedú v horizonte rokov k rozvoju zhubných nádorových zmien. Najčastejšie sa tak deje na krčku maternice, ale môže to byť aj v pošve, na vulve, v análnom otvore, na penise či v krčných mandliach.

Genitálne bradavice


Ak sa objavia bradavice, kondylómy, je nutné včas navštíviť lekára a začať tento stav riešiť. V niektorých prípadoch sa stáva, že bradavice samy odpadnú. Zvyšné treba odstrániť skalpelom, ostrou lyžičkou, laserom či rôznymi de facto leptajúcimi činidlami (kyselina trichlóroctová, podofylín, podofylotoxín, fluorouracil) s prípadnou imunomoduláciou (imiquimod). Systémovo sa niekedy podávajú interferóny alebo isoprinosine.

Krček maternice


Skoré štádiá ochorenia na krčku maternice sa vyhľadávajú skríningom. Ak žena chodí pravidelne na gynekologické prehliadky, gynekológ jej každý rok odoberá bunky z krčka maternice. Tie vyhodnocuje akreditované laboratórium a snaží sa odhaliť začínajúce bunkové zmeny, spôsobené HPV infekciou.

Výsledok cytológie (steru z krčka maternice) sa skrýva pod skratkami:

  • NILM – všetko v poriadku
  • ASCUS, AGUS – nejasné nálezy, s časovým odstupom je potrebná kontrola
  • LGSIL – podozrivé nálezy , kontrola po 3 – 6 mesiacov
  • HG SIL – prednádorové nálezy, odber tkaniva z najpodozrivejších miest

Ak je overený nález HGSIL z odobratej vzorky tkaniva, je vhodné infikované tkanivo odstrániť, vyrezať, na krčku maternice sa označuje ako konizácia.

Po konizácii sa pokračuje v sledovaní pacientky.
Aj po tomto úkone má význam nechať sa očkovať. Preukázateľne sa tým zníži riziko rozvoja nových zmien na krčku maternice.

Iné miesta a ochorenia


Pri hľadaní nádorov na iných miestach ako je krček maternice musíme počkať na ich prejavy – výrastky, vriedky, škrabanie v hrdle, stridor, a pod.

Je možné HPV infekciu liečiť?


Vieme odstrániť len prejav infekcie, nie samotnú infekciu. Infekciu HPV nemožno vyliečiť. Víťazstvo, a je to možné aj po operačnom riešení prejavov infekcie, musí dosiahnuť imunitný systém každého z nás. My ho môžeme podporovať nešpecifickou podporou imunity alebo cieleným očkovaním proti najčastejším typom HPV.

 

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE