HPV a muži


Muži HPV nielen prenášajú, ale aj u nich môže dôjsť k rozvoju ochorenia.

Ako každú pohlavne prenosnú chorobu, aj infekciu HPV samozrejme môžu získať aj muži. Platí pre nich to isté, čo pre ženy: až 80 % z nich v priebehu života HPV infekciu získa, ale väčšina infikovaných sa jej vďaka vlastnej imunite opäť zbaví.

HPV ochorenia u mužov

Neonkogénne typy ľudského papilomavírusu (6, 11) spôsobujú mužom nezhubné, ale veľmi nepríjemné a frustrujúce ochorenie – genitálne bradavice alebo papilomatózu hrtana.
Onkogénne HPV typy môžu viesť až k rozvoju nádoru análneho otvoru alebo penisu. HPV môže spôsobiť aj rozvoj karcinómu v oblasti hlavy a hrtana, koreňa jazyka alebo krčných mandlí. Čoraz väčšie percento (v súčasnosti cca 10 %) výskytu týchto nádorov je vyvolaných infekciou HPV, čo súvisí aj s obľubou orálneho sexu.

Prejavy HPV ochorenia

Infekcia sa zriedkakedy prejavuje navonok. Približne štyria z piatich infikovaných nemajú žiadne problémy ani v nasledujúcich rokoch po infekcii, ale u zvyšnej pätiny nakazených po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch dochádza k rozvoju ochorenia. Vývoj od infekcie k nádoru trvá priemerne 15 rokov. Vývoj od infekcie k vzniku genitálnych bradavíc, ktoré sú ľahko viditeľné, iba 4 mesiace.

Liečba HPV ochorenia u mužov

V súčasnosti nemožno liečiť príčinu (teda priamo HPV infekciu), ale iba eventuálne následky. Muž pri mal pri náleze zmien na genitále, v okolí análneho otvoru či v oblasti hrtana čo najskôr navštíviť urológa, dermatovenerológa alebo špecialistu ORL.
V prípade výskytu genitálnych bradavíc sa využíva celý rad spôsobov liečby – od užívania mastí a krémov cez zmrazenie bradavíc až po chirurgické odstránenie postihnutého tkaniva. V prípade papilomatózy hrtana liečba spočíva v chirurgickom odstraňovaní papilomových hmôt z hlasiviek. Ak už HPV infekcia dospeje až k rakovine, liečba je zložitejšia a dlhšia.

Testovanie mužov na HPV

Nemá veľký význam určovať prítomnosť HPV, pretože až jeho opakovaná prítomnosť, dlhodobá infekcia, vedie k zmenám v tkanivách. Infekcia HPV sa nedá liečiť. Možno iba odstrániť jej prejavy.

Prevencia HPV ochorenia u mužov

Na rozdiel od ženskej populácie, kde je zavedený skríning rakoviny krčka maternice, nie je pre mužov žiadny takýto systém skríningu (t. j. včasného vyhľadávania počiatočných štádií ochorenia) možný. Preto je aj u mužov význam očkovania proti HPV zásadný. Očkovanie mužov ochráni pred spomínanými prejavmi a nemusia sa báť, že prenesú HVP infekciu na svoju budúcu partnerku. Okrem toho sa očkovaním dievčat aj chlapcov zvyšuje kolektívna imunita, a to všeobecne vedie k zníženiu výskytu vírusu v populácii. Očkovanie proti HPV má však význam aj po začatí sexuálneho života. Aj potom sa u mužov výrazne zníži riziko rozvoja HPV ochorení. Na Slovensku zatiaľ nie je, na rozdiel od väčšiny európskych krajín vrátane Českej republiky, očkovanie hradené z verejného zdravotného poistenia.

PORADŇA

Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to čo hladáte, môžete sa nás spýtať prostredníctvom našíej online poradne.

VSTÚPIŤ DO PORADNE

HPV GUIDE

Ste odborník v zdravotnictve a máte záujem o viacej informácií o problematike HPV?

PREJSŤ NA HPV GUIDE